Uporaba identifikatora
ISIL kôdovi koriste se za jednoznačnu identifikaciju knjižnica i srodnih ustanova u mrežnim katalozima, međuknjižničnoj posudbi i za razmjenu podataka, tehnologiji RFID i drugim aplikacijama informacijske tehnologije.
Svaki je dodijeljeni kôd ustanove jedinstven bilo da je zabilježen uporabom svih velikih slova, svih malih slova ili kombinacije.
Sve hrvatske ustanove uključene u generiranje bibliografskih i normativnih zapisa trebaju imati dodijeljen ISIL kôd. Po uzoru na neke druge zemlje, uključujući Njemačku i Belgiju, u Hrvatskoj ISIL kôd ima istu namjenu kao MARC organizacijski kôd (MARC Organization Code). Zbog toga hrvatske knjižnice i srodne ustanove koje izrađuju kataložne zapise u bibliografskom formatu MARC trebaju zatražiti dodjelu ISIL kôda.
U katalogizaciji se ISIL kôd uobičajeno koristi u bibliografskim i normativnim zapisima u bibliografskom formatu u poljima u kojima se identificira izvor katalogizacije. ISIL kôdovi dodjeljuju se za korištenje u zapisima strojno čitljive katalogizacije u poljima 003 (Identifikator kontrolnog broja), 040 (Izvor katalogizacije) i 852 (Lokacija). Ova polja zahtijevaju kôd za identifikaciju knjižnice čiji je kontrolni broj u zapisu, koja je stvorila/unijela kataložni zapis i posjeduje primjerak jedinice građe opisane u bibliografskom zapisu. Neki knjižnični sustavi mogu automatski generirati kôd knjižnice u ovim poljima ako je omogućen prethodni unos kôda u sustav tijekom instalacije. ISIL kôd u polju 003 može se promijeniti prilikom migracije zapisa u drugi knjižnični sustav. ISIL kôdovi u polju 040 potpolju $a (Izvorno kataložno središte) i potpolju $c (Ustanova koja prenosi zapis u strojno čitljiv oblik) ne mijenjaju se. U slučaju da neka ustanova promijeni zapis nakon preuzimanja, njezin ISIL kôd se upisuje u polje 040 potpolje $d (Ustanova koja mijenja zapis).
Upotreba ISIL kôda u tehnologiji RFID standardizirana je prema ISO 28560.